automotive

Italský soud přijal hromadnou žalobu na Volkswagen kvůli spotřebě

Italský odvolací soud přijal hromadnou žalobu proti německému automobilovému koncernu Volkswagen kvůli obvinění, že automobilka u svého modelu Golf uváděla nadsazené údaje o úspoře paliv. Oznámila to dnes podle agentury Reuters italská organizace na ochranu spotřebitelů Altroconsumo. Italská skupina žalobu podala v září 2014, tedy rok předtím, než největší evropská automobilka zabředla do skandálu s měřením emisí.

Volkswagen loni v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Později rovněž připustil, že desetitisíce jeho aut zřejmě vypouštějí do ovzduší více CO2 a mají větší spotřebu pohonných hmot, než do té doby tvrdil.

Altroconsumo v roce 2014 uvedla, že výsledky jejího laboratorního měření u modelu Volkswagen Golf 1.6 TDI BM ukázaly, že auto mělo o 50 procent vyšší emise, než uváděl výrobce.

Podobnou hromadnou žalobu skupina podala také na automobilku Fiat Chrysler. Nižší soud ji sice později zamítl, po odvolání ale byla rovněž přijata.

“Výrobci aut vyvolali nesprávná očekávání spotřebitelů, což je skutečně nečestné obchodní jednání,” uvedla podle Reuters organizace v prohlášení. V žalobě, kterou přijal odvolací soud v Benátkách, se domáhá toho, aby úřady Volkswagenu nařídily zaplatit na odškodném zhruba 500 eur (13.500 Kč) každému majiteli auta, jehož model byl testován.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top