Informatika

Huawei zvyšuje investice do výzkumu a vývoje

Společnost Huawei dnes zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2021. V uplynulých dvanácti měsících dokázala udržet stabilní hospodářské výsledky a výrazně navýšit své investice do výzkumu a vývoje. Tržby dosáhly v roce 2021 636,8 miliardy čínských jüanů (99,9 miliardy amerických dolarů) a čistý zisk dosáhl 113,7 miliardy jüanů (17,8 miliardy USD). To představuje meziroční nárůst o 75,9 %. Investice do oblasti výzkumu a vývoj dosáhly v roce 2021 142,7 miliardy čínských jüanů (22,38 miliardy amerických dolarů), což tvoří 22,4 % celkových příjmů společnosti Huawei. Rozvoj výzkumu a vývoje vždy patřil k hlavním investičním aktivitám společnosti a za posledních 10 let přesáhly výdaje do této oblasti 845 miliardy čínských jüanů (132,5 miliardy amerických dolarů). Huawei plánuje i v budoucnu zvyšovat své investice do výzkumu a vývoje.

Výsledky zprávy představil na tiskové konferenci v čínském Šen-čenu rotující předseda Huawei. „Celkově byl náš výkon v souladu s předpověďmi,“ uvedl Kuo Pching. „Divize poskytující zařízení a řešení pro operátory vykázala stabilní výsledky, Enterprise divize zaznamenala rostoucí výsledky. Divize spotřební elektroniky rozšířila svůj záběr, k tomu jsme navíc zrychlili vývoj celého HMS ekosystému.“

Díky zvýšené ziskovosti klíčových oblastí podnikání Huawei se peněžní toky z provozních činností společnosti v roce 2021 dramaticky zvýšily na 59,7 miliardy jüanů (9,4 miliardy USD). Klesl naopak poměr závazků technologického giganta, a to na 57,8 %, což společně přispělo ke stabilnější a flexibilnější finanční struktuře. „Navzdory poklesu tržeb v roce 2021 se zvyšuje naše schopnost vytvářet zisk a generovat peněžní toky, jsme tak schopni lépe se vypořádat s nejistotou,“ uvedla během prezentace zprávy Meng Wan-čou, finanční ředitelka Huawei.

Tržby divize poskytující zařízení a řešení pro operátory dosáhly v roce 2021 281,5 miliardy jüanů (44,2 miliardy USD) a společnost Huawei byla i nadále spolehlivým partnerem v zavádění 5G sítí po celém světě. Měření prováděná nezávislými společnostmi ukázala, že 5G sítě vybudované ve spolupráci se společností Huawei nabízejí ty nejlepší výsledky hned ve 13 zemích, například ve Švýcarsku, Německu, Finsku, Nizozemsku, Jižní Koreji či Saúdské Arábii. Díky spolupráci s operátory a partnery již společnost Huawei podepsala více než 3 000 komerčních smluv na průmyslové aplikace 5G, které v současné době nachází rozsáhlé komerční využití v odvětvích, jako jsou průmyslová výroba, těžební, železářský a ocelářský průmysl či zdravotnictví.

Výrazný růst zaznamenala také Enterprise divize společnosti Huawei, která v uplynulém roce vykázala tržby ve výši 102,4 miliardy jüanů (16,1 miliardy USD). Více než 700 světových měst společně s 267 největšími firmami žebříčku Fortune Global 500 si jako svého partnera pro digitální transformaci vybralo právě společnost Huawei a ta tak nyní spolupracuje s více než 6 000 servisními a provozními partnery po celém světě. V průběhu loňského roku také uvedla na trh 11 inovativních řešení na základě případových studií určených pro klíčové sektory, jako jsou státní správa, průmyslová výroba, finančnictví, doprava či energetika. Za účelem zkvalitnění služeb pro tyto zákazníky Huawei rovněž vytvořila několik specializovaných týmů, jejichž cílem je efektivněji sloužit specifickým potřebám daných sektorů a odvětví. Jedná se například o jednotky Coal Mine Team, Smart Road Team či Customs & Port Team.

V oblasti spotřební elektroniky společnost Huawei pokračovala v budování inteligentního ekosystému, který v rámci firemní strategie Seamless AI Life propojí všechny a vše na globální úrovni. Tržby divize spotřební elektroniky činily 243,4 miliardy jüanů (38,2 miliardy USD) a nadále ji provází stabilně rostoucí prodeje nositelné elektroniky, chytrých displejů, sluchátek s technologií True Wireless (TWS) a HMS (Huawei Mobile Services). Zejména segmenty chytrých nositelných zařízení a chytrých displejů zaznamenaly meziroční nárůst o více než 30 %. Operační systém HarmonyOS byl ke konci roku 2021 využíván zákazníky na více než 220 milionech zařízení a stal se nejrychleji rostoucím operačním systémem pro mobilní zařízení na světě.

Huawei se v uplynulém roce dále věnovala rozvoji svých ekosystémů openEuler, MindSpore a HarmonyOS, které stojí na principu otevřené spolupráce a sdíleného růstu. Otevřené platformy Huawei, open-source software společnosti a její vývojové nástroje v současné době využívá více než osm milionů vývojářů ke hledání a zkoumání nových obchodních scénářů a modelů.

„Huawei se i nadále bude zaměřovat na oblasti digitalizace, inteligentní transformace a nízkouhlíkové ekonomiky,“ uvedl Kuo Pching. „Opíráme se o talent, o vědecký výzkum a inovativního ducha a budeme proto čím dál více investovat do změny vzorců našeho myšlení týkajících se základních teorií, architektury a softwaru a budovat naši dlouhodobou konkurenceschopnost.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top