personalistika

Hodinová mzda brigádníků meziročně vzrostla až o 20 %

Většina zaměstnavatelů začíná počátkem května nabízet brigádnické pozice na letní měsíce. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment je zájem uchazečů o brigády vyšší než v loňském roce. Největší poptávka je po práci v administrativě, nejméně žádané jsou naopak manuální práce. Hodinová sazba meziročně vzrostla napříč všemi regiony ČR, nejvíce však ve Zlínském kraji, kde došlo k nárůstu až o 20 %.

Nejvíce brigádnických pozic zaměstnavatelé nabízí v oblasti jednoduché administrativy a manuálních prací ve skladech, výrobě či stavebnictví. Nejlepší období na zařízení letní brigády je přitom právě teď. „Dle našich zkušeností se vyplatí hledat letní brigádu ideálně kolem poloviny května. Jde o dobu, kdy u nás společnosti začínají brigádníky poptávat, a navíc se objevují nejatraktivnější pracovní pozice,“ uvádí Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment, a dodává: „S ohledem na dnešní trh práce se samozřejmě dá nalézt práce i na poslední chvíli, brigádníci už ale mají omezenější výběr.“

Zatímco nabídka brigádnických míst v České republice je srovnatelná s loňským rokem, zájem o brigády ze strany uchazečů stoupá. „Zvýšenou poptávku očekáváme především v období po zkouškovém období, kdy si studenti začnou hledat přivýdělek na léto,“ vysvětluje Jitka Součková s tím, že středoškolští studenti obvykle preferují brigádu na jeden měsíc, vysokoškoláci jsou ale většinou ochotni pracovat celé prázdniny. Obecně největší skupinou zájemců o brigádu jsou studenti nad 18 let, dále pak lidé v důchodu a rodiče na mateřské dovolené. „Rostoucí poptávku sledujeme také u víkendových brigád, na které se vesměs hlásí pracující lidé. Tyto jednorázové brigády jsou obvykle zabrány prakticky okamžitě po zveřejnění nabídky,“ říká Jitka Součková.

Největší zájem je o práci v administrativě, HR nebo financích. Naopak brigády ve výrobě, zemědělství či stavebnictví je poměrně složité obsadit. „Není to dáno horšími finančními podmínkami, naopak, mzda na administrativních a dělnických pozicích se prakticky neliší. Studenti se ale i o prázdninách chtějí věnovat práci v oboru, který studují,“ komentuje situaci Jitka Součková a uvádí, že například administrativní pracovník v Ostravě si vydělá 100-150 Kč za hodinu, skladník v Brně 110-160 Kč.

Mzda brigádníkům v letošním roce vzrostla, stále jsou však patrné regionální rozdíly. Nejvíce si lidé vydělají v Praze, a to až 250 Kč za hodinu. V Brně potom dle konkrétní pracovní pozice 100-170 Kč, v Ostravě 90-150 Kč a na Zlínsku i Liberecku do 130 Kč za hodinu. Ve Zlínském kraji přitom došlo k největšímu navýšení hodinové mzdy u brigádnických pozic, a to až o 20 %.

Zejména studenty pak lákají také brigády v zahraničí. Nabídka brigád je v cizině široká především v oblasti turismu a hotelnictví. Finančně si mohou studenti vydělat cca 2 – 3x více než v Čechách, záleží však na konkrétní zemi. Studenti však počítat s vyššími náklady na cestu, ubytování a stravování.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top