ČTK

Firma Vítkovice Gearworks chce, ať ji soud pošle do úpadku

Společnost Vítkovice Gearworks ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se připojila k insolvenčnímu návrhu, který na ni podala firma Wetag Invest. Zdůvodnila to svými vazbami na další firmu z holdingu, Vítkovice Power Engineering, kterou už soud poslal do úpadku, a také nedůvěrou, již po zahájení insolvenčního řízení projevili její partneři. Firma, která má 180 zaměstnanců, navrhuje soudu, aby povolil její reorganizaci. Vyplývá to z informací na serveru www.justice.cz. O insolvenčním návrhu má soud v Ostravě rozhodovat příští týden.

Server ihned.cz uvedl, že ke konci loňského roku dlužila firma po splatnosti více než 350 milionů korun a podle návrhu má celkem 414 věřitelů. “Největším věřitelem má být podle Gearworksu banka HSBC s pohledávkou 158 milionů korun. Jako další významné věřitele zmiňuje strojírenské společnosti ZVVZ – Enven Engineering z Milevska a Axis nebo stavební firmu Klement,” uvedl server.

Společnost Vítkovice Gearworks je výrobcem atypických převodových skříní, ozubených dílů i kompletních pohonů pro různá průmyslová odvětví. Loni se dostala do ztráty 68,3 milionu korun, o rok dříve byla v zisku 31,3 milionu korun. Její tržby loni činily 659,3 milionu korun, v roce 2014 to bylo 702,2 milionu.

“Po zahájení insolvenčního řízení projevili obchodní partneři nedůvěru v další trvání smluvních vztahů a plnění povinností navrhovatele jako dodavatele a dále podstatné obchody byly vázány na společnost Vítkovice Power Engineering, u níž byl zjištěn úpadek,” uvedla firma v přistoupení k insolvenčnímu návrhu.

Vhodnější je podle ní vyřešit úpadek formou reorganizace, při níž by podnik dál zůstal v provozu. Vítkovičtí také požádali soud, aby odvolal jednání nařízené na příští týden a rozhodl bez něj.

Společnost Wetang Invest navrhla, aby soud firmu rovnou poslal do konkurzu. To by znamenalo, že by firma prakticky skončila, její majetek by se rozprodal a výtěžek rozdělil mezi věřitele.

Kromě Vítkovic Power Engineering už je v úpadku také další firma z koncernu, Vítkovice Envi. Všechny tři firmy mají dohromady zhruba 1400 zaměstnanců a všechny zůstávají v provozu. Celá skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje přes 30 firem a zaměstnává asi 8000 lidí. V loňském roce měla skupina obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top