robotika

Esben Østergaard získal „Nobelovu cenu“ za robotiku

Posted on

Americká asociace robotického průmyslu (RIA) oznámila, že letošní prestižní ocenění Engelberger Robotics Award 2018 získal Esben Østergaard, spoluzakladatel a nynější technický ředitel  společnosti Universal Robots.  Esben Østergaard stál za vývojem kolaborativního robotického ramene UR, které reprezentuje jednu z nejvýznamnějších technologických inovací v oblasti robotiky za poslední desetiletí. Ocenění převezme na slavnostní akci dne 20. června v Mnichově, u příležitosti konání veletrhu Automatica 2018 a mezinárodního sympozia robotiky.

Prezident asociace RIA, Jeff Burnstein, označuje současného technického ředitele Universal Robots za vizionáře, který definoval novou kategorii robotiky. „Jeho úsilí na poli  kolaborativních robotických aplikací  umožnilo robotům proniknout do dříve nemyslitelných oblastí a prakticky do každého průmyslového odvětví,“ řekl Jeff Burnstein. „Práce Esbena Østergaarda  na robotech, jež fungují bok po boku s lidmi a jsou uživatelsky snadno ovladatelné, vzbudila neuvěřitelný zájem mezi malými a středními společnostmi, které o robotech předtím vůbec neuvažovaly. Ve světě, kde roboty a lidé pracují společně, hrají inovativní technologie Universal Robots hlavní roli.“

Uvedení prvního komerčně využitelného robota Universal Robots schopného bezpečně pracovat s lidmi v roce 2008 přišlo uprostřed finanční krize a na trhy nepřipravené na takovou formu kooperace robotů a lidí. Přesto Esben Østergaard a jeho tým uspěli s nabídkou robotů, které nejenže byly bezpečné, ale navíc také lehké, snadno využitelné a flexibilní. Tyto přednosti předurčily Universal Robots jako bezkonkurenčního lídra na trhu s kolaborativními roboty – označované zkráceně jako coboty – s aktuálním 58% podílem na globálním trhu s coboty a 72% růstem tržeb v roce 2017.

„Jsem hluboce poctěn udělením ceny pojmenované po Josephu Engelbergerovi, který přinesl se svými robotickými technologiemi revoluci do průmyslové výroby,“ řekl Esben Østergaard. „Jeho pohled na roboty schopné zastat v továrně celou řadu úkolů je zcela v souladu s vizí Universal Robots. Jsem velkým obdivovatelem jeho odkazu.“

Esben Østergaard vede tým vývojářů, kteří jako první přišli s uživatelsky přívětivým, a přitom sofistikovaným 3D programováním robotů prostřednictvím intuitivního rozhraní tabletu. To umožnilo  uživatelům bez jakýchkoliv programovacích zkušeností rychle nastavovat a provozovat roboty UR.

Rovněž vyvinul funkce pro kontrolu síly a bezpečnostní prvky, které zajišťují, že při kolizi robota s člověkem zastaví robot automaticky svou činnost  a nezpůsobí žádná zranění díky omezení síly a točivého momentu. Tyto funkce eliminují potřebu dodatečné bezpečnostní infrastruktury u drtivé většiny současných aplikací robotů UR a jsou základem konceptu kolaborativní robotiky.

Avšak bezpečnost je na trhu s coboty, dle Esbena Østergaarda, „podmínka nutná, nikoliv však postačující“. On sám neustále posiluje pozici UR na trhu a zvyšuje laťku „kolaborativnosti“. Dnes tento termín již neznamená jen to, že lidé mohou přímo spolupracovat s roboty bez nutnosti bezpečnostních zábran, ale vyjadřuje také jednoduchost použití – robot není plně kolaborativní, pokud jeho ovládání nezvládne široké spektrum pracovníků.

„Chceme vrátit kontrolu nad automatizací v továrnách zpět do rukou operátorů. Namísto toho, abychom vytlačovali lidské pracovníky z provozu, chceme jim dát nástroje k efektivnější práci,“ říká Esben Østergaard. „Chceme je osvobodit od toho, aby pracovali jako roboti, a spíše aby se stali programátory robotů a zastávali činnosti s vyšší hodnotou. A to bude možná ten nejdůležitější dlouhodobý výsledek zavedení kolaborativních robotů,“ vysvětluje Esben Østergaard trend, který nazývá 5. průmyslovou revolucí.

„Návrat lidské kreativity do výroby v kombinaci s dokonalou opakovatelností robotů je odpovědí na potřeby trhu a požadavky zákazníků na vysoký stupeň individualizace produktů. Je to významná kvalitativní změna: jak co do kvality výrobků, tak do kvality lidské práce.“

Populární

TechBiz.cz © 20XX