Informatika

Doporučení pro efektivnější dodavatelský řetězec

Posted on

Společnost SAP Ariba zveřejnila sadu doporučení, která podnikům ulehčí vyhodnocení přínosů outsourcingu výroby a pomohou jim řídit tyto procesy pomocí osvědčených postupů a nových technologií.

Outsourcing výroby až dosud narážel na problém ztráty kontroly nad celým outsourcovaným dodavatelským řetězcem, což mohlo způsobit pokles ziskovosti i úrovně služeb nebo kvality produktů poskytovaných zákazníkům. Společnost SAP Ariba proto doporučuje při získávání a uplatňování nových, různorodých i geograficky rozptýlených dodavatelů zajistit několik pokročilých funkcí.

Patří k nim kontrola napříč celým dodavatelským řetězcem, sdílení prognóz a klíčové finanční metriky, jako je COGS (cost of goods sold, náklady na prodané zboží) a pracovní kapitál (WC, working capital, tj. aktivní položky cyklu hotovosti, tedy zásoby v podobě vstupních surovin i rozpracovaných nebo finálních produktů). Podniky si díky tomu dokáží zajistit partnery, kteří dodají objednané zboží nebo služby požadovaným způsobem a za přijatelné ceny. Proces výběru partnera může díky moderním technologiím přitom zohlednit nejen samotné náklady, ale i další požadavky, jako je sociální odpovědnost nebo ekologická udržitelnost.

Takto vytvořené sítě dodavatelů umožňují a současně vyžadují rozsáhlé sdílení informací, viditelnost na více úrovních i těsnější propojení provozu celého dodavatelského řetězce. Jednotlivé subjekty přitom dokáží sdílet prognózy a reagovat na měnící se očekávání zákazníků, dodavatelé mohou snadno sledovat platby potřebné k zajištění svého cash-flow.

Běžné metody pro řízení dodavatelských řetězců, jejichž základem jsou všudypřítomné tabulkové procesory, umožňují dosáhnout těchto funkcí pouze v omezené míře. Dostatečnou robustnost a škálovatelnost zajistí až nasazení nových technologií, k nimž patří umělá inteligence, digitální dvojčata, blockchain a internet věcí.

Dodavatelé a prodejci spolu mohou sdílet jak určité atributy typické pro daný produkt, tak i jeho celou digitální kopii („digitální dvojče“). Systémy umělé inteligence pak také dokáží doporučit, jak zajistit potřebné zdroje včetně návrhu nových dodavatelů a testování možných scénářů. Do modelů lze zahrnout řadu kritérií, například nechat určitý produkt vyrábět v malém množství pro ověření nového dodavatele, což v prvním kroku sice může zvýšit cenu, ale do budoucna zajistí větší flexibilitu, a přitom omezí rizika spojená se zapojením nového partnera.

Internet věcí a blockchain zase umožňují zvýšit viditelnost procesů v rámci celého dodavatelského řetězce a spolu s tím i tolik potřebnou důvěru mezi všemi partnery. Blockchain díky ověřitelnosti a nezměnitelnosti uložených záznamů také dokáže zajistit „pravost“ určitých produktů, například potravin nebo léků, včetně deklarovaného složení a dodržení dalších, nejen bezpečnostních, standardů.

„Plnohodnotné řízení dodavatelského řetězce vyžaduje nasazení pokročilých technologií. Naše softwarová řešení využívající největší světové B2B tržiště Ariba Network pomáhají kontrolovat výdaje, nacházet nové zdroje úspor a vytvářet zdravé a odolné vztahy s dodavateli. Firmy tak mohou včas identifikovat a řídit rizika, stejně jako prosazovat etické a ekologické podnikání. Pravidla, jimiž se samy řídí, včetně osvědčených postupů, lze totiž tímto způsobem prosazovat i v rámci dodavatelských řetězců. To vše se pozitivně projevuje na dlouhodobé reputaci značky i obchodních výsledcích,“ říká Petr Havelka, ředitel české pobočky SAP Ariba.

Populární

TechBiz.cz © 20XX