personalistika

Dělníky hledejte v Polsku, svářeče na Slovensku

Z rozsáhlého srovnání mezd v České republice, Slovensku, Maďarsku a Polsku, který zrealizovala personální agentura Grafton Recruitment, vyplývá, že ve většině oborů a pracovních pozici dosáhnou zaměstnanci na nejvyšší mzdy v Praze, ačkoliv se najdou i výjimky. Například programátoři si nejvíce vydělají v Budapešti, HR ředitelé v Bratislavě a marketingoví experti ve Varšavě. Pro české firmy má z hlediska dostupnosti nekvalifikované pracovní síly největší potenciál Polsko, u kvalifikovaných pozic Slovensko.

„Trh práce v ČR je v rámci zemí V4 nejrozvinutější a zároveň nejnapjatější. V porovnání se Slovenskem, Maďarskem a Polskem ještě stále dosahujeme nejvyšší průměrné mzdy, což může být pro uchazeče o práci ze sousedních zemí motivující,“ říká Martin Malo, ředitel personální agentury Grafton Recruitment, a dodává: „Nejlepší podmínky pro migraci pracovních sil mezi zeměmi jsou tradičně mezi Českou republikou a Slovenskem, stále častěji však do ČR za prací přicházejí i Poláci. Náš průzkum ukázal, v jakých oborech a na jakých pozicích jsou rozdíly nejmarkantnější a kde se tedy skrývá pro české zaměstnavatele největší potenciál.“

Srovnání mezd zemí V4 ukázalo, že nejhůře placenou pozicí ve výrobě (i celkově) je operátor výroby či výrobní dělník v Polsku, kde jeho mzda začíná zhruba na 14 tisících korun. V Česku si pracovník na stejné pozici přijde minimálně na 18 tisíc a v některých regionech se jeho mzda může vyšplhat až na 32 tisíc. „Pro české firmy, dlouhodobě bojující s nedostatkem pracovníků do výroby, jsou nízké mzdy v Polsku příležitostí k tomu, oslovovat tamní dělníky a lákat je do ČR, kde si mohou vydělat i dvojnásobek toho co v Polsku,“ říká Martin Malo. U kvalifikovaných pozic do výroby už však nejsou rozdíly tak výrazné, naopak například svářeč si v Polsku vydělá dokonce o 3 tisíce více než v ČR (48 vs. 45 tisíc). Na Slovensku včetně Bratislavy, si ovšem vydělá jen 36 tisíc, proto mohou české firmy lákat kandidáty zase odtud.

Mezi nejlépe honorované pozice ve výrobním segmentu pak tradičně patří vedoucí závodu, jehož mzda se napříč zeměmi liší jen mírně. V ČR dosáhne na mzdu 100-210 tisíc, na Slovensku 103-205 tisíc, v Maďarsku 103-197 tisíc a v Polsku 108-239 tisíc.

Zajímavé údaje přinesl průzkum v oboru obchod a marketing. Mzdy se u řady pozic na nejvyšší úrovni pohybují v Polsku. Například obchodní ředitelé si v Polsku vydělají 84-179 tisíc, v ČR 70-150 a na Slovensku dokonce jen 64-92 tisíc. Podobná situace vládne i na pozici marketingového ředitele, která je nejvýnosnější v Maďarsku a Polsku. Zatímco v prvně jmenované zemi berou lidé na této pozici od 95 až po 158 tisíc a v Polsku si mohou vydělat až 179 tisíc, v Česku se jejich mzda pohybuje mezi 60 a 130 tisíci a na Slovensku mezi 77 a 116 tisíci. I PR manažer si nejméně vydělá na Slovensku, kde jeho mzda startuje na 31 tisících a nejvíce v Polsku, kde může brát až 96 tisíc.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top