Informatika

Data Protection Day 2022

Sami za sebe

“Najděte si čas a zjistěte, jaké ovládací prvky ochrany osobních údajů jsou k dispozici ve všech aplikacích a online službách, které používáte, doporučuje Paul Ducklin, hlavní bezpečnostní analytik ve společnosti Sophos. „Bohužel se zdá, že každá aplikace a každá sociální síť má odlišné postupy a možnosti ochrany soukromí a možnosti zabezpečení jsou často volně roztroušeny na mnoha stránkách “Nastavení”. Nebojte se však projít všechny tyto možnosti a nespoléhejte se jen na výchozí nastavení. Začněte tím, že vypnete co nejvíce možností sdílení dat, a znovu je zapněte, jen pokud se rozhodnete, že je opravdu chcete a potřebujete. Pokud po vás služba požaduje sdílení většího množství dat, než jste ochotni poskytnout – například adresu, telefonní číslo nebo datum narození – nebo požaduje údaje, které podle vás nejsou relevantní vzhledem k tomu, co za ně dostanete, zeptejte se sami sebe, zda se chcete k takové službě přihlásit nebo zda by nebylo lepší si najít jinou službu, která není tak vlezlá. Nenechte se přemluvit přáteli, abyste zveřejňovali a sdíleli více, než je vám příjemné – koneckonců jde o váš digitální život a vaše data, ne o jejich. Pamatujte si, že pokud máte pochybnosti, nedávejte ven nic, a před sdílením si uvědomte, co děláte.”

Organizace za zaměstnance

„V dnešní době záleží na ochraně osobních údajů a ochrana dat je i nadále důležitější než kdykoli předtím. Z hlediska informovanosti se ochraně osobních údajů nevěnuje tolik pozornosti, kolik by bylo třeba“, varuje Rick Vanover, Senior Director pro produktovou strategii ve společnosti Veeam Software. „Vidím, že IT organizace neustále spravují velké množství citlivých dat, na kterých už ve skutečnosti ale nezáleží. Tzv. ROT data (z Redundant, Obsolete or Trivial – tedy nadbytečná, zastaralá, nepotřebná) by měla být přesunuta z životního cyklu svého úložiště. Moje praktická rada k příležitosti Dne ochrany dat zní: zhodnoťte, jaká data se kde nacházejí, a určete, co je třeba odstranit. Pokud není třeba je odstranit, pak určete, zda by vybraná data měla být přesunuta do správné úrovně úložiště nebo zpracována na základě pravidel. Z hlediska ochrany osobních údajů je důležitým prvním krokem procesu zjistit, kde se taková data nacházejí“.

„Bezpečnost osobních údajů je dnes ohrožena více než kdykoli předtím,“ upozorňuje Dave Russell, viceprezident pro podnikovou strategii ve společnosti Veeam Software. Existují obavy z náhodného úniku dat, který není úmyslný, ale stále představuje možnost zneužití. Stále častěji se kybernetické hrozby a ransomware již nezaměřují na data, která jsou útočníky zašifrována, dokud nebude zaplaceno výkupné, ale nyní může být součástí kybernetického útoku exfiltrace dat a jejich záměrný únik. I malé části dat mohou být důležité a z mnoha částí dat se může spojit obsah, který představuje ještě větší riziko pro ochranu soukromí. To znamená, že pro udržení firemních a osobních dat v bezpečí je zapotřebí zabezpečení dat, časté přezkoumávání toho, jaká data je skutečně nutné uchovávat, a zajištění dostupnosti těchto dat.“

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top