automotive

Corolla se v ČR bestsellerem nestala, koupilo jí jen 12.000 lidí

Nejprodávanější vůz světa Toyota Corolla se v Česku rekordmanem nestal. Oficiální zastoupení značky prodalo za dobu své existence od roku 1993 jen 12.000 coroll. Dalších několik tisíc aut se do Česka dostalo jako dovezené ojetiny. Nejprodávanější model na trhu, Škodu Octavii, si v prvním pololetí koupilo více než 15.000 zákazníků. Vyplývá to z informací dovozce a SDA.

Corolla v těchto dnech slaví 50 let od zahájení výroby. Od té doby se po celém světě prodalo 44 milionů vozů. Počet prodaných coroll je například více než dvakrát vyšší, než u lidového VW Brouk a o deset milionů kusů nad nejúspěšnějším německým a zároveň i evropským vozem VW Golf.

Nejlépe se v ČR prodávala devátá generace corolly, kterou si v letech 2000 až 2006 koupilo u dealera přes 5000 zákazníků. Největší výrobce světa Toyota obecně nemá v Česku příliš silné postavení. S 98.000 registrovanými vozy je až 12. značkou. Vedle Škody, VW nebo Fordu jsou před ní v počtu registrací i prémiové značky Audi a BMW.

První Toyota Corolla se v Japonsku představila v roce 1966. Model nabízený ve dvou různých karosářských variantách byl koncipován jako lidový vůz. Přesto se chlubil příkladnou kvalitou dílenského zpracování a měl bohatou výbavu, která se tehdy objevovala zpravidla jen u vozů vyšších tříd. Zajímavostí bylo, že páka voliče převodovky našla místo na podlaze vozu, což bylo v dané době méně obvyklé řešení.

Název Corolla, odvozený od latinského označení pro korunu květu, byl zvolen v naději, že vůz bude na automobilovém trhu vzkvétat. Během prvních tří let se Corolla první generace stala nejprodávanějším vozem v Japonsku a její prodej se rychle rozšířil i do ostatních zemí světa. Celkem dosud vzniklo 11 generací Corolly, které se vyráběly v 16 továrnách po celém světě. Objemově tak reprezentuje plnou pětinu ze všech vozidel, které automobilka Toyota během své 79leté historie prodala.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top