automotive

Ceny aut v Česku letos mírně vzrostou

Ceny nových aut na českém trhu půjdou v letošním roce mírně nahoru. Důvodem je zvyšování cen surovin, ekonomický růst i příchod nových modelů. ČTK to dnes řekli analytici, kteří se zabývají automobilovým průmyslem.

“V průměru budou ceny nových aut růst. Důvodem jsou rostoucí ceny vstupů do výroby automobilů a růst příjmů, a tím i prodejů automobilů,” uvedl Vojtěch Opleštil z Automobilové expertní skupiny PwC ČR. Proti růstu cen by mohlo jít očekávané posílení koruny vůči euru po ukončení intervencí ČNB, které by měly skončit pravděpodobně ve 2. čtvrtletí letošního roku.

Konec intervencí a předpokládané posílení koruny zvýhodní dovozce, kteří by měli mít prostor snižovat ceny. “Ovšem nelze předpokládat, že by ceny šly dolů, zejména kvůli očekávané inflaci (podle ČSÚ v lednu meziročně činila 2,2 procenta). Výsledným efektem tak spíše bude, že ceny dovážených automobilů neporostou tak rychle,” dodal vedoucí partner EY Petr Knap.

Cenový vývoj českého automobilového trhu je podle Knapa navíc úzce spjatý s tím, jak ceny upravuje lídr, tedy Škoda Auto. I letos tak budou ostatní automobilky reagovat na mladoboleslavskou firmu. Pokud v minulosti docházelo k posilování koruny, Škoda v Česku vycházela relativně dráže, dovážené značky ale mají tendenci se na její ceny dorovnávat.

Ještě v polovině roku 2016 platilo, že český trh z hlediska pořizovacích cen patřil mezi nejlevnější v Evropě a byl nejlevnějším ve střední Evropě. Po předpokládaném posílení koruny a lehkém zdražování však podle ekonomů nelze očekávat, že si Česko tuto pozici udrží.

V ČR se loni prodalo rekordních téměř 260.000 nových aut, což byl meziroční růst o 12,5 procenta. Letos se očekává další růst, například poradenská firma PwC odhaduje růst mezi sedmi a 12 procenty na 278.000 až 291.000 osobních aut.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top