automotive

Britský automobilový průmysl varoval před odchodem z EU

Před odchodem Británie z Evropské unie dnes varovalo britské Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) a proti takzvanému brexitu se vyslovili i šéfové některých britských automobilek a výrobců součástek. Podle nich by odchod z EU zvýšil výrobní náklady a ohrozil pracovní místa. Představitelé kampaně za odchod z EU na to podle BBC řekli, že vystoupení z unie automobilovému průmyslu díky rozšíření exportních možností naopak pomůže.

“Setrvání umožní Británii udržet si vliv, na němž závisí britský unikátní a úspěšný automobilový sektor,” uvedl šéf SMMT Mike Hawes. Podporu pro výzvu SMMT vyjádřili šéfové britských poboček japonské Toyoty a německé BMW i domácí automobilky Vauxhall a Jaguar Land Rover. Přidali se rovněž představitelé výrobců komponentů GKN a Magal Engineering. Setrvání Británie v EU už v anketě zveřejněné počátkem března podpořilo 77 procent členů SMMT.

“Jsme součástí plně integrované evropské společnosti a těžíme z volného pohybu zboží a lidí. Jsme přesvědčeni, že nebýt součástí EU bude pro naše podnikání i pro tento sektor jako celek nežádoucí,” citovala BBC předsedu správní rady Vauxhallu Roryho Harveyho. Vauxhall je součástí evropské divize americké skupiny General Motors.

Výkonný šéf kampaně Vote Leave, která usiluje o odchod z EU, tvrzení o poškození automobilového průmyslu vystoupením z unie odmítl. “Víme, že britský vývoz automobilů směřuje stále více do zbytku světa, nikoli do EU. Rozhodnutí pro odchod by tak tento průmysl posílilo, protože bychom mohli podepisovat dohody o volném obchodu s rozvíjejícími se tržními ekonomika – což je něco, co nám nyní EU zakazuje,” řekl šéf Vote Leave Matthew Elliott.

Proti odchodu z EU dnes otevřeným dopisem brojil i známý podnikatel a dlouhodobý zastánce unie Richard Branson, který v případě čtvrtečního hlasování pro brexit varoval před “katastrofou pro Británii” a “ničivým dopadem” na britskou prosperitu. Své zaměstnance také o potřebě zůstat v EU přesvědčoval šéf nápojového koncernu Diagego Ivan Menezes.

Šéf podnikatelské rady kampaně Vote Leave ale tvrdí, že Británii bude mimo EU lépe. “Jednotný trh (EU) není žádná nirvána, je to přelud. Je to jednotný trh ochranářské zóny,” řekl John Longworth, který byl letos za veřejné vyjádření podpory pro odchod z EU nucen odejít z čela Britské obchodní komory.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top