automotive

Brexit zvýší pro automobilky rizika, ale vývoz výrazně neklesne

Rozhodnutí Britů v referendu o vystoupení z EU zvýší pro tuzemské automobilky a dodavatele dílů rizika a nejistoty. Český vývoz celých automobilů i součástek pro britské automobilky ale výrazně neklesne, protože ostrovní země se bez těchto dodávek neobejde. Komplikace by mohlo způsobit omezení volného pohybu zboží nebo odlišná regulace. Vyplývá to z vyjádření automobilek i Sdružení automobilového průmyslu.

“Výsledek referenda je velmi nešťastný a zvyšuje pro firmy rizika a nejistoty. Na hodnocení dopadu je ještě brzy, je třeba počkat, až se uklidní finanční trhy,” uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Auta a díly tvoří kolem dvou pětin českého vývozu do Velké Británie. Vyváží tam kolínský závod TPCA, nošovický Hyundai i Škoda Auto. Pro Škodu je Británie čtvrtým nejsilnějším trhem a na celkovém odbytu značky se podílí zhruba sedmi procenty. Loni dodala Škoda zákazníkům ve Velké Británii 74.900 vozů, což je o tisícovku více než na domácím trhu v Česku. Za prvních pět měsíců letošního roku Škoda na ostrovy vyvezla 33.600 vozů.

“Respektujeme výsledek referenda o EU, i nadále budeme úzce spolupracovat s našimi britskými partnery, na našem vztahu k nim se nic nemění. Momentálně je ještě příliš brzy na to, abychom mohli vyhodnotit případné dopady na aktivity podniku,” řekl ČTK Tomáš Kubík z tiskového oddělení. Škoda je podle něj firma s mezinárodní působností na více než sto trzích po celém světě, proto má dobrou pozici k tomu, aby se přizpůsobila měnícím se ekonomickým a politickým podmínkám.

Vývoz aut z ČR do Velké Británie loni představoval kolem 48 miliard korun a export součástek pro tamní automobilky pak přes 30 miliard. Díly z Česka nakupují britské automobilky Vauxhall (Opel), Mini, Land Rover, Jaguar ale i Rolls-Royce.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top