automotive

Brexit zvýší pro automobilky rizika, ale vývoz výrazně neklesne

Rozhodnutí Britů v referendu o vystoupení z EU zvýší pro tuzemské automobilky a dodavatele dílů rizika a nejistoty. Český vývoz celých automobilů i součástek pro britské automobilky ale výrazně neklesne, protože ostrovní země se bez těchto dodávek neobejde. Komplikace by mohlo způsobit omezení volného pohybu zboží nebo odlišná regulace. Vyplývá to z vyjádření automobilek i Sdružení automobilového průmyslu.

“Výsledek referenda je velmi nešťastný a zvyšuje pro firmy rizika a nejistoty. Na hodnocení dopadu je ještě brzy, je třeba počkat, až se uklidní finanční trhy,” uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Auta a díly tvoří kolem dvou pětin českého vývozu do Velké Británie. Vyváží tam kolínský závod TPCA, nošovický Hyundai i Škoda Auto. Pro Škodu je Británie čtvrtým nejsilnějším trhem a na celkovém odbytu značky se podílí zhruba sedmi procenty. Loni dodala Škoda zákazníkům ve Velké Británii 74.900 vozů, což je o tisícovku více než na domácím trhu v Česku. Za prvních pět měsíců letošního roku Škoda na ostrovy vyvezla 33.600 vozů.

“Respektujeme výsledek referenda o EU, i nadále budeme úzce spolupracovat s našimi britskými partnery, na našem vztahu k nim se nic nemění. Momentálně je ještě příliš brzy na to, abychom mohli vyhodnotit případné dopady na aktivity podniku,” řekl ČTK Tomáš Kubík z tiskového oddělení. Škoda je podle něj firma s mezinárodní působností na více než sto trzích po celém světě, proto má dobrou pozici k tomu, aby se přizpůsobila měnícím se ekonomickým a politickým podmínkám.

Vývoz aut z ČR do Velké Británie loni představoval kolem 48 miliard korun a export součástek pro tamní automobilky pak přes 30 miliard. Díly z Česka nakupují britské automobilky Vauxhall (Opel), Mini, Land Rover, Jaguar ale i Rolls-Royce.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top