automotive

Bavorsko chce kvůli emisní aféře zažalovat Volkswagen

Německá spolková země Bavorsko se rozhodla zažalovat automobilový koncern Volkswagen o odškodné za dopady skandálu kolem měření emisí. Agentuře DPA to dnes řekl bavorský ministr financí Markus Söder. Bavorsko se tak stalo první spolkovou zemí, která oznámila záměr podat na Volkswagen kvůli aféře žalobu. Důvodem jsou ztráty, které utrpěl bavorský penzijní fond v důsledku propadu ceny akcií Volkswagenu.

“Bavorsko musí Volkswagen zažalovat,” prohlásil Söder. Spolková země loni v září měla v penzijním fondu pro státní zaměstnance kolem 58.000 prioritních akcií Volkswagenu, jejichž hodnota v důsledku skandálu klesla o více než 40 procent. “Chceme ty peníze od Volkswagenu získat zpět. Konkrétně jde o maximálně 700.000 eur (18,9 milionu Kč),” upřesnil bavorský ministr. Dodal, že bavorský penzijní fond podá žalobu na Volkswagen v září u regionálního soudu v Braunschweigu, který je blízko sídla Volkswagenu, jímž je město Wolfsburg v Dolním Sasku.

Volkswagen se ke zprávě odmítl vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Bavorsko není jedinou z 16 spolkových zemí, která kritizuje Volkswagen. Dolní Sasko, které je druhým největším akcionářem Volkswagenu s právem veta v dozorčí radě, se v červnu zdrželo hlasování o schválení kroků bývalého generálního ředitele koncernu Martina Winterkorna a šéfa značky VW Herberta Diesse, jejichž postup v aféře s emisemi v současnosti vyšetřuje německá prokuratura. Podobnou žalobu na automobilku, jako Bavorsko, však Dolní Sasko zatím nepřipravuje. Místní ministr financí Peter-Jürgen Schneider uvedl, že Dolní Sasko nekupuje ani neprodává akcie Volkswagenu, a upozornil, že kdo kupuje akcie, musí žít s rizikem.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující manipulovat s testy emisí. Aféra se rovněž týká asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Volkswagen čelí různým právním sporům v USA, Jižní Koreji a dalších zemích. Náklady na emisní skandál se odhadují na miliardy dolarů, což dělá z emisního skandálu největší skandál v historii automobilky.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top