Informatika

Autonomní funkce v operačním systému

Společnost Oracle na konferenci Oracle OpenWorld rozšířila nabídku svých řešení, která fungují v autonomním režimu. V cloudu je nyní zákazníkům k dispozici i automatizovaný operační systém. Oracle Autonomous Linux spolu s novou službou Oracle OS Management Service představuje první a jediný OS, který díky svému autonomnímu fungování snižuje složitost prostředí, eliminuje riziko lidských chyb, a zákazníkům díky tomu přináší výraznou úsporu nákladu, lepší zabezpečení a dostupnost.

Udržovat operační systémy aktualizované a nasazovat zde veškeré bezpečnostní opravy, to je pro podniková IT dnes jednou z největších výzev. Tyto úkoly jsou únavné, snadno se při nich lze dopustit chyby; spravovat operační systémy v rozsáhlých cloudových prostředích je extrémně obtížné. Oracle Autonomous Linux proto zákazníkům automatizuje zabezpečení, předchází útokům a automatizovaným laděním výkonu zvyšuje také dostupnost OS pro aplikace.

„Oracle Autonomous Linux staví na zkušenostech společnosti Oracle v poskytování Linuxu s extrémním výkonem, spolehlivostí a zabezpečením pro provozování nejnáročnějších podnikových aplikací,“ uvedl Wim Coekaerts, senior viceprezident pro operační systémy a virtualizovaná řešení ve společnosti Oracle. „Nyní jsme udělali další krok v naší strategii autonomních řešení. Oracle Autonomous Linux poskytuje bohatou sadu funkcí, které pomáhají našim zákazníkům výrazně zvýšit spolehlivost a chránit své systémy před bezpečnostními hrozbami.“

Společnost Oracle současně představila novou službu Oracle OS Management Service. Jedná se o součást platformy Oracle Cloud Infrastructure. Nová služba umožňuje řídit různé operační systémy (ať už jde o Autonomous Linux, Linux nebo Windows) a zajišťuje jejich viditelnost pro správce. Službu OS Management Service lze ovládat přes konzoli Oracle Cloud Infrastructure nebo přes různá rozhraní API. V kombinaci se zásadami pro správu prostředků IT se tímto způsobem dají automatizovat běžné funkce správy Linuxu, včetně správy oprav balíčků, řízení konfigurace a reportingu o zabezpečení a dodržování zásad. Automatizaci lze provést i napříč, spolu s dalšími službami Oracle Cloud Infrastructure, jako je automatické škálování – jednotlivým pracovním úlohám pak lze automaticky přidávat nebo ubírat zdroje a tímto způsobem reagovat na proměnlivé požadavky na výkon (vytíženost).

Operační systém Oracle Autonomous Linux ve spojení se službou Oracle OS Management Service využívá pokročilé strojové učení a autonomní funkce. Automatizace zabezpečení a dostupnosti přináší úspory nákladů a umožňuje podnikovým oddělením IT věnovat čas strategičtějším iniciativám.

Služby Oracle Autonomous Linux a Oracle OS Management Services zahrnují podporu úrovně Oracle Premier Support a jsou poskytovány bezplatně spolu s nabídkou výpočetního výkonu v Oracle Cloud Infrastructure. Ve spojení s dalšími úsporami na platformě Oracle Cloud Infrastructure může většina zákazníků používajících pracovní úlohy na Linuxu očekávat, že během 5 let dosáhnou oproti jiným dodavatelům cloudu nebo provozu na vlastní infrastruktuře (on premise) významných úspor: odhadem 30–50 % celkových nákladů na vlastnictví (TCO).

„Přidání autonomních funkcí na úroveň operačního systému je odpovědí na to, že většina zákazníků zde čelí problému rostoucích provozních nákladů,“ komentuje Al Gillen, viceprezident společnosti IDC pro vývoj softwaru a open source. „Oracle Linux se tím efektivně mění na službu. IT oddělení zákazníků se díky tomu mohou soustředit na aplikace a zákaznickou zkušenost, tedy oblasti, kde se jejich firma může odlišit od konkurence.“

Společnost Oracle má s Linuxem bohaté zkušenosti již v roce 1998 Oracle představil první komerční relační databázi pro Linux. Oracle Autonomous Linux představuje další významný krok v inovaci Linuxu.  Je založen na osvědčeném systému Oracle Linux a poskytuje spolehlivost, zabezpečení a extrémní výkon potřebný pro provoz i těch nejnáročnějších podnikových aplikací. Oracle Linux je základem cloudu Oracle a používá se i v integrovaných systémech Oracle. Celosvětově ho využívají desítky tisíc zákazníků a nezávislí dodavatelé softwaru pro tento OS certifikují svůj software.

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top