Informatika

Automatizace přináší do SAP Services nové specializované pozice

Řada prognóz uvádí počty pracovních míst, která umělá inteligence a automatizace v příštích letech vytvoří, a naopak kolik pracovních míst v důsledku těchto inovací zanikne. Například Světové ekonomické fórum (WEF) odhaduje, že do roku 2022 ve výsledku přibude 58 milionů míst (133 milionů nových míst se vytvoří a 75 milionů zmizí). Jen relativně málo současných zaměstnanců však může automatizace nahradit zcela. Dle SAP Services, jednoho z největších českých center podnikových služeb, se totiž bude na většině pozic náplň práce spíše postupně měnit, protože v praxi k automatizaci dochází na úrovni konkrétních úkolů, nikoliv celých pracovních míst.

Ani v SAP Services tedy pozice nezanikají, ale některé se přetvářejí, nebo naopak vznikají nové. „Neustále rostoucí a měnící se rozsah aktivit nás vede k nasazování nových technologií ne proto, aby nahradily lidskou práci, ale aby zaměstnance dokázaly lépe podpořit ve využití vlastního potenciálu a zefektivnění jejich práce,“ říká Iveta Chválová, ředitelka společnosti SAP Services poskytující finanční a personální služby všem světovým pobočkám SAP.

Robotická automatizace procesů (RPA, Robotic Process Automation) se v SAP Services úspěšně využívá již v celé řadě případů, a to při práci s fakturami nebo při vytváření pracovních nabídek. Chatboti zpracovávají dotazy od interních zaměstnanců, strojové učení bude zase brzy pomáhat v oblasti náboru, například při párování životopisů a plánování pohovorů či při organizaci interních školení. Další projekty automatizace se připravují. Podobně je tomu v celém oboru podnikových služeb v České republice. Asociace ABSL uvádí, že probíhá masivní nasazování robotické automatizace procesů, která již zastane práci 4 000 pracovníků.

Příkladem nové role, kterou do oblasti HR služeb v SAP Services přinesla automatizace, je analytička pro sledování a zlepšování HR procesů. Kromě monitorování a kontroly dat i obchodních procesů, což je součástí tradičních analytických rolí, je náplní její práce použití těchto informací v pokročilých analýzách, včetně analýzy sentimentu, predikce, a dokonce i měření spokojenosti zaměstnanců s HR službami pomocí kvantifikace emocí a pocitů.

Další nově vzniklá pozice v personalistice, která by bez automatizace neexistovala, je inovační skaut pro nové technologie. Ten na straně jedné sleduje nové technologie a představuje jejich možnosti HR týmům, na straně druhé od nich sbírá a analyzuje příklady použití. Role také zahrnuje zavádění nových produktů v HR, včetně řízení projektů nebo prezentování možností a přínosů automatizace zákazníkům i odborné veřejnosti. Některé činnosti, jež s sebou přinášejí zavádění nových technologií, se tak postupně dostávají do každodenní reality všech personalistů.

Ve spolupráci s jednotlivými HR odděleními mají obě specializované role za úkol upravovat procesy tak, aby přinášely co nejvyšší efekt a zároveň konečná rozhodnutí stále prováděli lidé. Příkladem je zavádění nového řešení SAP Intelligent RPA napříč HR procesy, kdy se ve spolupráci s IT oddělením nasazují roboti pro automatizaci rutinních a opakujících se činností. „Ti dokáží pracovat s daty z různých systémů a ve spolupráci s dalšími technologiemi, jako jsou strojové učení nebo chatbot, se stávají ‚inteligentními‘, tedy umějí reagovat na změny v požadavcích v reálném čase a sami se učí,“ vysvětluje Vojtěch Švagr, který působí na nově vzniklé pozici inovačního skauta.

Automatizace přitom není jediný fenomén, který ovlivňuje a modifikuje způsoby práce ve společnostech. Druhým trendem je rostoucí zájem lidí o zkrácené úvazky. „Namísto klasického zaměstnaneckého poměru dnes vstupují do hry částečné úvazky,“ říká Iveta Chválová s tím, že tato tendence roste, počet zkrácených úvazků v SAP Services meziročně stoupl.

Populární

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz.
Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top