Češi jsou národ chatařů a chalupářů. Ti, kteří mají své „víkendhausy“ blízko bydliště tráví v nich celé léto. Ale i tam chtějí mít ten stejný komfort. Také vám někdy došla ve sprše teplá voda? Brrr! Máme pro vás tip, jak lze zajistit celoroční ohřev teplé vody v domácnosti i přitápět nebo vyhřívat vodu v bazénu. Zároveň jde z hlediska investic a náročnosti instalace o nejjednodušší řešení. I v tomto případě jde o řešení podporované státem, a lze na něj získat dotaci. Jedná se o solární fototermické kolektory.
Solární kolektor, nazývaný též sluneční kolektor, je zařízení složené z plochých panelů nebo souboru trubic, které pohlcují sluneční záření a přeměňují ho na tepelnou energii. Teplo se předává teplonosné kapalině, jež proudí uvnitř sběrače kolektoru. Následně je kapalina, kterou tvoří nemrznoucí směs, za pomoci oběhového čerpadla vedena do výměníku v zásobníku na vodu. Jde o řešení používané primárně pro ohřev vody, ale je možné ho využít i pro přitápění. V nabídce Schlieger je solární systém zastoupen solárními vakuovými trubicovými kolektory s moderní technologií Heat Pipe, které právě díky vakuu dosahují vysoké účinnosti i v zimním období hluboko pod bodem mrazu, a proto se hodí pro ohřev vody i přitápění po celý rok. Tyto kolektory v podstatě využívají izolační princip, který známe například z termosek.
„Solární kolektory představují další z možností, jak si zajistit teplou vodu levně. Jde o ideální řešení tam, kde nepočítáte například s připojením do sítě nebo náklady na teplou vodu představují většinu výdajů. Kolektory dosahují vysoké účinnosti i za zhoršených podmínek, protože pohlcují nejen přímé sluneční paprsky, ale rovněž difuzní záření a jejich výkon nesníží ani mráz. Lze je použít i na střechy s nižším sklonem nebo horší orientací ke slunci. Systémy se solárními kolektory také majitele nezatěžují nároky na obsluhu – nemusíte dodávat palivo, platit každoroční revize a neřešíte obsluhu. Údržba je také velmi snadná. Jednou za čas jen doplníte nemrznoucí směs při poklesu tlaku v solární soustavě. Třeba díky kulatému tvaru trubic se na kolektorech nedrží sníh. A stačí, když ho jednou za dva roky necháte zkontrolovat,“ vypočítává výhody Pavel Matějovič, provozní ředitel české společnosti Schlieger.
Solární kolektory mají rovněž dlouhou životnost. Schlieger na ně nabízí záruku 15 let. Životnost se ovšem počítá na desítky let. A i když by i přes jejich extrémní odolnost (vydrží například krupobití), došlo k jejich poškození, je jejich výměna jednoduše možná.