automotive

7 důvodů, proč jsou řemeslníci Lexusu naprosto výjimeční

Vozy Lexus jsou typické odvážným designem, hybridními pohony a také atypickými řešeními i v těch nejmenších detailech. Nejsou to však jen tyto důvody, proč má japonská značka tak silnou pozici v motoristickém světě. Každou značku totiž dělají lidé. V Lexusu se těm největším mistrům říká Takumi. Co to znamená a kdo tito lidé vlastně jsou?

Pouze pro vyvolené

Slovem Takumi se v japonštině označují řemeslníci, mistři své profese. Lexus si velmi váží dovedností a zkušeností, takže se na výrobě jeho vozů podílejí jen ti nejlepší zaměstnanci koncernu Toyota. Prestižního označení Takumi totiž dosáhnou jen někteří, ti nejlepší a nejzkušenější. Kupříkladu z 7700 zaměstnanců továrny v japonském městě Miyata, kde vznikají například modely NX, UX a ES, má status Takumi jen 19 lidí.

Jak se stát Takumi?

Statusu Takumi lze docílit pouze vytrvalou prací. Skutečný mistr Lexusu má za sebou alespoň 25 let zkušeností a zdokonalování svých dovedností. Samotné roky práce ale nestačí, důležité jsou i schopnosti. Než se z někoho stane Takumi, musí projít řadou obtížných zkoušek. Jedna z nich vyžaduje složit jednoduchou figurku kočky z papíru jednou rukou (pokud jste pravák, tak levou, a naopak) a  za pouhých 90 vteřin. Lexus vytvořil zvláštní internetovou stránku, podle níž si tento úkol může vyzkoušet každý.

Nadlidské schopnosti

Řemeslníci Takumi mají vycvičený zrak, takže vnímají detaily pro průměrného člověka neviditelné, sluch, který jim umožňuje přesně nastavit motory, ale i výjimečně vyvinutý hmat, díky němuž dokáží odhalit nedostatky milimetrových rozměrů. V práci jim pomáhají speciálně navržená pracoviště, například místnost, na jejímž stropě, stěnách a v podlaze jsou umístěny podlouhlá LED svítidla tvořící pásy v třiceticentimetrových rozestupech. Právě díky tomuto osvětlení lze snadněji odhalit nedostatky na laku nebo sestavení prvků karoserie.

Zodpovědnost Takumi

Být Takumi znamená privilegium, ale i velkou zodpovědnost. Každý mistr se specializuje na určitou etapu výroby a plní roli finálního kontrolora kvality. Není možné, aby auto prošlo do další etapy výroby nebo sjelo z výrobní linky dříve, než absolvuje pečlivé prověření a schválení. Poté, co auto vyjede z továrny, přichází do rukou testovacího jezdce Lexusu, kterým je další mistr Takumi. V Lexusu je také lídrem týmu inženýrů, lovcem talentů i mentorem. Zkušení inženýři občas používají techniku “partyzánského testování” – úmyslně podstrčí členům svého týmu nedodělané součástky, aby prověřili jejich bdělost a pomohli jim v neustálém zdokonalování dovedností.

Boj o kvalitu

Vášeň a usilovná práce mistrů Takumi stojí za proslulou kvalitou vozů Lexus. Díky nim japonská značka vítězí v dalších a dalších žebříčcích a průzkumech spokojenosti zákazníků. Letos Lexus již po osmé v řadě zaujal první místo v žebříčku producentů nejspolehlivějších aut sestavovaném americkou analytickou firmou J.D. Power. Podobný výsledek, tedy druhou příčku mezi auty mladšími čtyř let a první v kategorii starších vozů, zaznamenal Lexus v jiném průzkumu spolehlivosti, provedeném loni britským časopisem WhatCar?.

Ručně vyrobené detaily

Díky lásce Lexusu k ruční práci a japonské kultuře obsahují jeho auta prvky inspirované tradičním řemeslem: Například ručně broušené detaily z ušlechtilého skla podle japonských krystalů Kiriko, které najdete v limuzíně LS, nebo dřevěné doplňky interiéru Lexusu RX, zdobené vzory od firmy Yamaha, které vznikly díky zkušenosti s výrobou koncertních křídel a akustických kytar.

Film o mistrech Takumi

Tradiční filozofie mistrů Takumi je pro Lexus tak důležitá, že se značka rozhodla o tomto řemeslném umění natočit dokumentární film, dostupný na Amazon Prime Video nebo https://takumi-craft.com/gb/en-gb . Dokument představuje šéfkuchaře oceněného dvěma michelinskými hvězdami, truhláře jedné z nejstarších stavebních firem na světě, mistryni tradičního vystřihování papíru a samozřejmě Takumi Lexusu. Tvůrci filmu se také zamýšlejí nad tím, jak nové technologie ovlivní tradiční řemeslo. Film vznikl ve dvou verzích – 54 minutové a dlouhé, 60 000 hodin trvající variantě, protože právě tolik je potřeba na to, aby se člověk stal mistrem tradičního řemesla. 

Populární

TechBiz.cz přináší novinky z průmyslových a technických oborů i dalších souvisejících oblastí, zajímá se o oblasti jako automobilový průmysl, informatika, doprava, hutnictví, obrana a bezpečnost, logistika, personalistika, robotika, stavebnictví, strojírenství, výzkum a vývoj a mnoho dalších.

Redakci můžete kontaktovat na e-mailu techbiz (at) nitemedia.cz. Tiskové zprávy, nabídky a pozvánky prosím posílejte na e-mail tiskovky (at) nitemedia.cz.

TechBiz.cz © 20XX

To Top